Horní menu

Drobečková navigace

Stall - Venus > O nás

O nás

Na Mysletíně, který se rozkládá na vyvýšenině nad Zborovským potokem zhruba 1,5 kilometru jihozápadně od Ledenic, dnes stojí pouze velkolepý hospodářský dvůr, ale do 17. století tu existovala i vesnice s tvrzí.

Statek Mysletín

Historické záznamy nás přivádí do 14. století, první písemná zmínka pochází z roku 1368. Pravděpodobně již v této době tu stávala i menší tvrz, která byla sídlem vladyků erbu lidské hlavy mezi bůvolými rohy, kteří se psali s přídomkem z Mysletína. Nejvýznamnějším členem tohoto rodu byl Jan z Mysletína (Johannes de Missletin) , jenž se stal velkým přítelem Jana Žižky z Trocnova. Páni z Mysletína tu hospodařili do první poloviny 15. století (asi do roku 1411). Poté byli vlastníky páni Petr a Oldřich z Rožmberka a poslední z Rožmberků známý Petr Vok z Rožmberka majitel panství Krumlovského, Netolického a řady dalších.

Statek Mysletín

Statek Mysletín

 

 

 

 

 

 

 

       

 

V té době byl i úmysl Mysletín přestavět na renesanční zámek podobný tomu který je v Litomyšli. Mysletín se stává součástí třeboňského panství a je sem dosazen správce. Za třicetileté války, které předcházelo české stavovské povstání, byl Mysletín několikrát vypálen. Tehdy zaniká celá osada a patrně i tvrz. Zůstal pouze zničený dvůr, který měl být roku 1633 přeměněn na ovčín, jak navrhoval třeboňský hejtman Jan z Eckerstorfu. Dvůr byl opraven, ale výnosy z něho byly malé a po požáru v roce 1681 zůstal opuštěn. Poté tu byla opět postavena menší vesnička, kde však nechyběla např. hospoda. Na místě starého Mysletína byl v roce 1719 postaven nový moderní hospodářský dvůr snad podle projektu vrchního schwarzenberského stavitele Pavla Ignáce Bayera.

Ten se do dnešních dnů zachoval, i když přestavby během 300 let trochu pozměnily jeho podobu (poslední proběhla  koncem 90. let 20. století). Před 100 lety patřilo k Mysletínu dohromady 248 hektarů půdy, po druhé světové válce přešel dvůr pod správu československých státních statků a žilo tu 26 lidí. V devadesátých létech získala Mysletín firma Hochstaffl, která provedla nákladnou přestavbu celého areálu (byly např. zbořeny všechny obytné domy) a začala na zhruba 300 hektarech provozovat chov dobytka a hlavně koní (každoročně se zde koná aukce koní). Bohužel Mysletín není pro veřejnost přístupný, návštěvník se musí spokojit s pohledem z dálky (např. od Ohrazeníčka, kde se nad dvorem klenou Novohradské a Slepičí hory).

Statek Mysletín

Statek Mysletín

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Při cestě od Ledenic roste alej mohutných lip.
A nakonec ještě jedna zajímavost. O Mysletíně píše Alois Jirásek ve svém díle Mezi proudy a uvádí ho jako rodiště Žižkovy manželky Kateřiny, která ovšem pocházela z Čeřejova.

Od roku 1995 do dnešního dne tak byly obnoveny Mysletínské tradice a Dvůr patří jako před cca 650 lety k výstavním usedlostem jížních Čech, ale je rovněž ukázkou rakouského citlivého přístupu k přírodě, zvířatům a okolí, jakož i ukázkou dovednosti českých rukou.

 

 

 

Česky Deutsch

          Vážení milovníci koní!    Jako každý rok, tak i letos si Vás dovolujeme pozvat na aukci našich koní, která se bude konat na našem statku           "Mysletín - Ledenice"                           ve dnech                              13. 9. - 14. 9. 2019.        Srdečně Vás zveme a těšíme se na Vás!

Züchter Statistik 2018[1].pdf

První letošní hříbátko, kobylka, se narodilo dne  1. 1. 2019. Matkou je Virginia Venus a otcem Light Kronos.

Virginia+LK 1.1.2019 - H.JPG

       Vážení milovníci koní!          Jako každý rok, tak i letos si Vás dovolujeme pozvat na aukci našich koní, která se koná na našem statku                         "Mysletín-Ledenice"                              ve dnech                                31. 8. -1. 9. 2018.                       Srdečně Vás zveme!

Ledenice_2018 NEU.pdf

Katalog 2018.jpg

Vážení milovníci koní!                                                                  Na přiloženém odkazu níže si můžete prohlédnout statistiku chovu, krytí a klisen za rok 2017. Naši plemení hřebci, v čele s hřebcem Edu´s Speedy obsadili první 3. pozice v celkové tabulce. Též naše klisna Jemellia Venus obsadila 1. místo a další 4 se umístily do první 10. Tím se stala naše stáj "Stall Venus", pod vedením pane Komerčního Rady Johanna Hochstaffla, vítězným chovatelem pro rok 2017!!!

 Statistika chovu 2017.pdf

Dne 2. 1. 2018 se narodilo první naše letošní hříbátko - kobylka. Matka je  Virginia Venus a otce Celebration XL

2.1.18 - Virginia+XL[1].JPG

Vážení milovníci koni, jako každý rok, tak i letos si Vás dovolujeme pozvat  na aukci koní, která se bude konat v pátek 18. září a v sobotu 19. září na našem statku Mysletín-Ledenice.  Budeme se na Vás těšit a věříme, že prožijete příjemný den a pochutnáte si na pohoštění, které bude pro Vás připraveno.

Pozvánka 2017[1].jpg

1. 1. 2017 se narodilo první letoší hříbě - kobylka od matky Mon Amie Mic a otce Celebration XL.

1.1.2017[1].JPG

Již po 9. se stal pan KR Hochstaffl  nejúspěšnější chovatel Rakouska a také opět chovatelský šampion roku 2015!                                   

Vítěz chovu KR Hochstaffl

Vážení milovníci koní, jako každý rok, tak i letos si Vás dovolujeme pozvat na aukci koní na našem statku Mysletín - Ledenice. Budeme se  těšit Vás osobně pozdravit v pátek 9. září a v sobotu 10. září 2016. Pro hezky prožitý den bude připraveno bohaté pohoštění.

Katalog 2016.pdf

Pozvánka[1].jpg

Již po 8. jde chovatelská prémie panu KR Johanna Hochstaffl.                                   Edu´s Speedy již po 3 a         klisna Orange Bluelady!!!    

Více zde..........                                   8. chovatelská prémie

První hříbě roku 2016

8. 1. 2016 se narodilo první letošní hříbě - koblky od matky Puredreamcatcher a otce Celebration XL

1.JPG

 

 

Vyhledat v textu